İDRARINIZI BEKLETMEYİN

Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Kılıç, yaptığı açıklamada, çeşitli sebeplerle bekletilen idrarın sağlık açısından büyük risk olduğunu belirterek, "İdrarı gereğinden fazla tutmak idrar torbasının (mesane) boşalma düzenini bozmakta, ayrıca istenmeyen birçok rahatsızlığı da beraberinde getirmektedir" dedi.

Bilhassa uzun yolculuk sırasında boşaltılmayan idrarın mesanede ciddi tahribatlara sebep olduğunu, ileri yaşlarda idrar kaçırma gibi problemler meydana getirdiğini ifade eden Doç. Dr. Kılıç, şunları söyledi:

"Mesanede bekletilen idrar, bazan tedavisi güç a'razlar meydana getirmektedir. İdrar bekletildikçe taş yapıcı maddeler yoğunluk kazanmakta ve enfeksiyonel durumlar ortaya çıkmaktadır. Zamanında tedavi edilmediği takdirde de böbreklerde ciddi tahribatlara yol açmaktadır. Bu durum böbreğin çalışmasını azalttığı gibi, kifayetsizlik te meydana getirmektedir. Kişiler, zamanı ve zermîni ne olursa olsun, gelen idrarı mutlaka boşaltmalıdır. Aksi halde ağır operasyonlarla karşı karşıya kalabilirlir."

Fazilet Takvimi


Konular